Πέμπτη, 19 Μαρτίου 2015

AntifaPerformingArts2015Trailer

Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών 19-29 Μαρτίου

Εδώ https://antifaperformingarts.wordpress.com/ θα βρείτε το πρόγραμμα του 3ου Αντιφαστιστικού Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών που θα διεξαχθεί από 19 έως 29 Μαρτίου 2015 στο ελεύθερο αυτοδιαχειριζόμενο θέατρο ΕΜΠΡΟΣ.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Το παρόν προγραμμα ενδέχεται να υποστεί μικρές αλλαγές μέσα στις επόμενες ημέρες. Παρακαλούμε, συμβουλευτείτε το ανανεωμένο πρόγραμμα της ιστοσελίδας του Αντιφασιστικού Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών πριν παρακαλουθήσετε κάποια από τις εκδηλώσεις. 
Δείτε & κατεβάστε το πρόγραμμα σε PDF & QR code:
Πρόγραμμα 3ου Αντιφασιστικού Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών QR code
ΠΕΜΠΤΗ 19/3
18.30 «Η Έξοδος» | Ομάδα Άνιμα
20.00 «Ο κύκλος των «μάταιων» πράξεων» του Σπύρου Τζόκα | Ομάδα Πείρα(γ)μα
21.00 Πολυφωνικό Σύνολο Χαονία (στο φουαγιέ και έξω)
21.00 Μάθημα tango & Milonga από το εργαστηρι χορού Danzarín (πλ. Αγ. αναργύρων, έξω από το ΕΜΠΡΟΣ)
21.30  «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για δυο» | Ομάδα ΙΔΕΑ23.00 Δε Variete των Μάκη Παπαδημητρατου & Αντώνη Τσιοτσιόπουλου + guest Φοίβος Δεληβοριάς

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/3*
16.00-18.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: «Ναζιστικό έγκλημα στη σύγχρονη Ελλάδα και άνθρωποι με αναπηρία.»
– Ανοιχτή συζήτηση της ΚΙΝΗΣΗΣ ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΣΗΣ ΑμεΑ: ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ
– Προβολή Ντοκιμαντέρ του Ρόμπερτ Κριγκ «Ανάξιος για να ζήσει» «Unworthy of Living» Lebensunwert, Γερμανία, 2005, 45’
– Εισηγήσεις: «Από τη σιωπηλή υποστήριξη ως την ολοκληρωτική διάπραξη, ο νόμος της σιωπής και ο ρόλος των αντιφασιστικών κινημάτων»
Εισηγητές:
Αντώνης Ρέλλας (σκηνοθέτης, ακτιβιστής με αναπηρία)
Πωλίνα Παπανικολάου (εγκληματολόγος)
Αντώνης Σκορδίλης (δημοσιογράφος) μέσω skype
18.00 «Ο Ριγκολιός – Το ταξίδι μιας ρίγας» | Ομάδα Plasters
20.00 «4ο Σώμα» | Χοροθέατρο ΔΑΓΙΠΟΛΗ ( Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία)
21.00 «Βόϋτσεκ»του Γκέοργκ Μπύχνερ | Ομάδα Σημείο Μηδέν
22.30 «Μπροζ Γκρεμόζ» | Masterz of Stringz
23.30 LIVE Δανάη Παναγιωτοπούλου
Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/3*
11.00 «Αίσωπος – Αδελφοί Γκριμ=παιχνίδι» | Ομάδα Τόπι
13.00 ΠΡΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΕΜΠΡΟΣ για τη συμμετοχή στην πορεία για την Παγκόσμια μέρα κατά του φασισμού και του ρατσισμού
18.00-21.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Αγώνας κατά του στιγματισμού οροθετικών ατόμων και sex workers | Ομάδα Δράσης ενάντια στην Αστυνομική βία/αυθαιρεσία και τον Εκφασισμό της Καθημερινότητας​
– Αποσπάσματα της παράστασης: «Sex Trafficking» | Ομάδα Όνειρο
Εισηγήσεις:
α. Κατερίνα Μάτσα (ψυχίατρος): Κοινωνική κρίση και «αποδιοπομπαίοι τράγοι»: από τον στιγματισμό στον εξοστρακισμό και τη διαπόμπευσηβ. Ζακ Κωστόπουλος (ακτιβιστής): Σιωπή, προκατάληψη και στίγμα: ένα επικίνδυνο κοκτέιλγ. Κωσταντής Καμπουράκης (Σύμβουλος Εξαρτήσεων, μέλος του ΔΣ της Act up) & Μαρία Καραμητσοπούλου (ανθρωπολόγος):  Νεοφιλελεύθερα αδιέξοδα: το παράδειγμα των ακρωτηριασμένων σωμάτων στους “βόθρους” της Φυλής
– Συζήτηση με το κοινό
– Έκθεση φωτογραφίας«Ανδρικό Τράφικινγκ: Αττική – Ανθρώπινες Μηχανές» στο Φουαγιέ
(Τις μαρτυρίες του έργου“Sex Trafficking”, ενισχύουν οι φωτογραφίες του Paolo Patrizi με τίτλο «Migrant Sex Workers», καθώς και φωτογραφίες της Αλεξάνδρας Μένογλου και του Κωσταντή Καμπουράκη, τραβηγμένες στον Ελαιώνα και το Σταθμό Λαρίσης, από το φωτογραφικό αρχείο της ACTUP)
– Προβολή ντοκιμαντέρ «Ruins» της Ζωής Μαυρουδή (με ελληνικούς υπότιτλους) στο Φουαγιέ
21.00 «Α- Στερητικό» | Ομάδα Συντεταγμένοι
23.00 LIVE Sexy Christians, Didi Fadul & Afro Cargo
*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C, από τις 18.00 εθνικές κουζίνες – Αφγανιστάν, Σουδάν, Συρία

ΚΥΡΙΑΚΗ 22/3*
12.00 «Ο Καραγκιόζης θέλει ειρήνη» θέατρο σκιών για παιδιά
13.00 «Ξε-περνώντας τα Σύνορα»Bιωματικό εργαστήριο για παιδιά 9+ ετών| Oμάδα «Απο το Μηδέν στο Άπειρο»
15.00-17.00 Συζήτηση: «Το κατηγορητήριο της Χρυσής Αυγής -Οι μαρτυρίες των θυμάτων»
– Εισηγήσεις από εκπροσώπους της Πολιτικής Αγωγής του Αντιφασιστικού Κινήματος και του Δικτύου Καταγραφής Ρατσιστικών Επιθέσεων.
Εισηγητές:
α. Θανάσης Καμπαγιάννης (εκπρόσωπος της Πολιτικής Αγωγής του Αντιφασιστικού Κινήματος
β. Εκπρόσωπος του Δικτύου Καταγραφής Ρατσιστικών Επιθέσεων)
β
γ. Γιώργος Τσιάκαλος (καθηγητής ΑΠΘ)
δ. Φίλοι και Συγγενείς Παύλου Φύσσα
ε. Προσωπικές μαρτυρίες θυμάτων των φασιστικών επιθέσεων
17.30 «Εβίβα» | Μελίνα Σκούφου, Γεωργία Μπούρδα
19.00 «Βρωμιά» του Robert Schneider | Σελίδα 231
20.30 Αδέσποτες Σκύλες στο Βαλς των βρώμικων δρόμων 4
10.30 LIVE Νατάσσα Μωϋσόγλου, Μάνος Πυροβολάκης
*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C, από τις 18.00 εθνικές κουζίνες – Αφγανιστάν, Σουδάν, Συρία

ΔΕΥΤΕΡΑ 23/3

16.00-18.00 Συζήτηση: «Θεσμικός Ρατσισμός ή  Η τέχνη του αποκλεισμού» | Από την Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία
– Το Π.Δ. 370/1983 ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ περί φοίτησης στις δραματικές σχολές για εκείνους/ες που δεν τηρούν προδιαγραφές «κανονικότητας»
Εισηγητές:
Αντρέας Κουζέλης (κοινωνιολόγος, συγγραφέας)
Αντώνης Ρέλλας (σκηνοθέτης, ακτιβιστής με αναπηρία)
Μάνια Παπαδημητρίου (ηθοποιός, σκηνοθέτις)
Σωτήρης Δανιγγέλης (blogger, υπεύθυνος επικοινωνίας)
18.00 «Αυτό που εγώ ονομάζω Λήθη»Λοράν Μοβινιέ | Δήμητρα Σύρου
19.00 «Ανθρώπινοι ζωολογικοί κήποι» | Quilombola
20.00 «Πείνα» του Κνουτ Χάμσουν | Πέρης Μιχαηλίδης
21.15 «Το Ρωμαϊκό Λουτρό» του Στανισλάβ  Στρατίεβ | Κώστας Παπακωνσταντίνου
23.00 LIVE Αγγελική Τουμπανάκη and the Brass Bastardz

ΤΡΙΤΗ 24/316.00-18.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Ιθαγένεια για όλα τα παιδιά
-«Tαξιδεύοντας στις πολυρυθμίες της Δυτικής Αφρικής» εργαστήριο Αφρικανικών Κρουστών | Mιχάλης Afolayan, Πολιτιστικό Kέντρο Aφρικανικής Tέχνης anasa
– Mίνι συναυλία με μαθητές της σχολής Πολιτιστικού Kέντρο Aφρικανικής Tέχνης anasa
– Χορευτικό συγκρότημα Κοινότητας Αγίου Μαυρικίου
18.00-20.00 Συζήτηση: Ιθαγένεια, Άσυλο, Ένταξη: Οι μεταναστευτικές οργανώσεις & κοινότητες, Η δεύτερη γενιά | «Citizenship, Asylum, Integration»
Συντονισμός: Άντα Παπαϊωάννου  (Generation 2.0)
Εισηγητές:
– Νίκος Odubitan και  Άντα Παπαϊωάννου  (Generation 2.0): «Ιθαγένεια και ένταξη δεύτερης γενιάς»
«Citizenship and integration of second generation»
– Yunous Muhamadi  (Φόρουμ Προσφύγων): «Πολιτικές για το Άσυλο» «Asylum policies»
– Addisalem Abebe  (Ένωση Αφρικανών Γυναικών): «Γυναίκες, νομιμοποίηση, πολιτογράφηση»
«Women, legalization, naturalization»
– Joanna Ragasa (Kasapi and DIWATA, εκπρόσωπος του Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής): «9 Προτάσεις για τις Πολιτικές για την Ιθαγένεια» «9 proposals for the policies on citizenship»
20.00 Shahid Silan (Σαχιντ Σιλαν) Συγκρότημα παραδοσιακών χορών | Πολιτιστικό Κέντρο Κουρδιστάν
20.30 LIVE Marta Moroleón
21.30 «Τα καθημερινά των μεταναστών» | Ομάδα Πολυ-ALWAN23.30 LIVE Hip-hop βραδιά κατά του φασισμού: Brak- Χνάρια, Lyrical Punishment, Tiny Jackal, Mistah Rude
ΤΕΤΑΡΤΗ 25/3
16.00-18.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: «Which side are you on» | Τέχνη εν Κινήσει
Συζήτηση: «Σύγχρονη πολιτική τέχνη: πώς θα γίνουμε κοινωνικά παρεμβατικοί & πολιτικά επικίνδυνοι» | 
Τέχνη Εν Κινήσει
Συντονισμός Συζήτησης: Αγγελική Τόμπρου
Ομιλητές/αρχικοί εισηγητές:
– Μιχάλης Παπαμακάριος (δημοσιογράφος, συγγραφέας)
– Βασίλης Κουκαλάνι (ηθοποιός, σκηνοθέτης, μέλος της Αντιφασιστικής Πρωτοβουλίας Παραστατικών Τεχνών)
– Παύλος Αναστούλης (μέλος της συλλογικότητας Τέχνη Εν Κινήσει)
18.00 ΣΤΕΝ.
19.30 Η ακτιβιστική Ομάδα Θέατρο του Καταπιεσμένου παρουσιάζει τη συμμετοχική παράσταση θεάτρου φόρουμ «Πλην Όμως…»
22.30 LIVE Magic de Spell & Γιάννης Παλαμίδας | Mc Yinka | Φράξια | Παυλέας, Μαρία, Νίκος (JazzMatazz)

ΠΕΜΠΤΗ 26/3
16.00-17.00 Παρουσίαση-βιντεοπροβολή με θέμα τα Κέντρα Κράτησης-Στρατόπεδα Συγκέντρωσης Μεταναστών | Ανοιχτή Πρωτοβουλία ενάντια στα κέντρα κράτησης
17.00-19.45 Συζήτηση: «Διάχυση εθνοκεντρικής ρητορικής στην αριστερά, συμμαχίες και κινήματα στην Ευρώπη | HIT AND RUN
Εισηγητής: Λευτέρης Βασιλόπουλος (συντάκτης Hit and Run)
Ομιλητές:
Στέλιος Ελληνιάδης (δημοσιογράφος)
Τάσος Κωστόπουλος (δημοσιογράφος)
Άντα Διάλλα (ιστορικός)
Κώστας Παπαδάκης (δικηγόρος)
20.00 «KISKA» | Ομάδα ChameleoN
21.15 «Ο Ρόζενκραντζ και ο Γκίλντενστερν είναι νεκροί» | Ομάδα Εν Δράσει
23.00 LIVE Burger Project
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/3* 
16.00 Ανοιχτή συζήτηση: «Το πνεύμα & η γενεαλογία του ναζισμού και του φασισμού. Ρίζες και προτάγματα της ναζιστικής και φασιστικής αφήγησης.»
Ποιές ήταν οι αιτίες αλλά και οι ρίζες μέσα από τις οποίες το ναζιστικό και το φασιστικό μόρφωμα εμφάνισε το σκοτεινό του πρόσωπο στον Κόσμο; Ήταν κάποιο ειδικό προϊόν μονάχα της Ιταλίας και της Γερμανίας όπου πρωτοεμφανίστηκε; Ήταν απλά συμπαιγνία των μεγαλοαστών ή αντιθέτως χρησιμοποίησε απλά το φόβητρο της προέλασης του κομμουνισμού για να εκφράσει ένα νέο αντιδραστικό πρόταγμα που συνθέτει ετερόκλητα χαρακτηριστικά στην τελική μορφή που ονομάστηκε «ολοκληρωτισμός»; Ποιές οι σχέσεις του με τον ρομαντισμό, την τεχνοκρατία και τον μοντερνισμό; Τέλος το θέμα αυτής της παρουσίασης θα έχει να κάνει και με τις βαθύτερες κατά την γνώμη μας ρίζες από τις οποίες το φασιστικό τέρας, συνεχίζει να εμφανίζεται και μάλιστα με μαζικότητα στις κοινωνίες του 21ου αιώνα, ρίζες που εάν δεν γίνουν κατανοητές δεν μπορεί να συγκροτηθεί θεωρία και δράση ικανή να πολεμήσει με ουσιαστικούς όρους ενάντια στα φασιστικά και ναζιστικά μορφώματα.
Ομιλητές / εισηγητές από την συλλογικότητα Κενό Δίκτυο:
Γιάννης Ραουζαίος (αρθρογράφος, συγγραφέας)
Γιώργος Σπυρόπουλος (διδάκτωρ Πολιτικών Επιστημών)
και σύντροφοι από άλλες συλλογικότητες

18.30
 «Ιστορίες του κοινού» | Ομάδα PlayBack Ground
20.00  «Kassandra» | Ομάδα 1+1=1, Δέσποινα Σαραφείδου
21.00 Κενό Δίκτυο «Οπλισμένες Λέξεις ενάντια στον φασισμό»
Μulti media δράση ποίησης
Ποίηση:  Σίσσυ Δουτσίου, Γιάννης Ραουζαίος, Τάσος Σαγρής, Oρέστης Μπατάκης, Στέλλα Καλογήρου,  Κατερίνα Ζησάκη, Πηνελόπη Δ.
Sound: d.j. Junior X / d.j. War VIDEO ART: Void Optical Art Laboratories
22.50 LIVE EleKtroBalKana, Cruel Anagrams, Petros Floorfiller DJ set
*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β,C

ΣΑΒΒΑΤΟ 28/3* 
11.00 «Ακούς τη Γιορτή;» παιδική παράσταση | Τα Τσόκαρα
12.30  «Τα Αδύνατα Δυνατά – ο μικρός Νεόφυτος σε περιπέτειες» παιδική παράσταση | Πολιτιστική Εταιρεία ΦΡΕΟΝ
14.00-19.00 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: «Η εκπαίδευση αλλιώς… ή τα σχολεία πάνε ένα βήμα εμπρός». Σύγχρονες προσεγγίσεις σε μια κοινωνία σε μετάβαση από εκπαιδευτικούς και παιδιά με όπλο την τέχνη.
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΔΙΣΤΟΜΟΥ:
Φρόσω Δουρή, δασκάλα (μέλος της Αντιφασιστικής Κίνησης Διστόμου): Μια βιωματική προσέγγιση στο σχολείο για τη σφαγή του Διστόμου (1944)
ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «ΤΟ ΣΚΑΣΙΑΡΧΕΙΟ- ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΙ ΨΗΛΑΦΙΣΜΟΙ για ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ»:
εισηγήσεις, προβολές & ανοιχτή συζήτηση :
– Χαράλαμπος Μπαλτάς (δάσκαλος, μέλος της παιδαγωγικής ομάδας «Το Σκασιαρχείο»): «Απαγορευμένη γνώση: η περίπτωση της λογοκρισίας του αναγνωστικού “Οι φιλίες των παιδιών» (2014)»- Συζήτηση (20΄)
– Νίκος Θεοδοσίου (σκηνοθέτης, μέλος της παιδαγωγικής ομάδας «Το Σκασιαρχείο): «Η ματιά των νέων στα σύγχρονα προβλήματα της κοινωνίας (κρίση, ανεργία, ρατσισμός)»
Προβολή μαθητικών ταινιών μικρού μήκους:Άρτεμις και Αλέξανδρος: Ένα ταξίδι, 10’, Μουσικό Σχολείο ΑλίμουΌμορφη μέρα, 11’4’’, 13ο ΓΕΛ ΠεριστερίουΕπείγον Περιστατικό, 6’, Γυμνάσιο Λ.Τ Παξών)Στη γη του πουθενά, 6’, Γυμνάσιο Λ.Τ ΚουφονησίωνΘα δούμε, 11’3’’, 1ο ΓΕΛ ΚερατσινίουΑντιγόνη, 10’23’’, Ομάδα Απαισιότατες 4Το πολύχρωμο χωριό, 4’17’’, Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Αλσούπολης.Συνολική διάρκεια προβολών: 59 λεπτά
Συζήτηση (30΄)
Προβολή ταινίας: «Ο δάσκαλος που άφηνε τα παιδιά να ονειρεύονται» (2006, 90′)  του Daniel Losset – διακίνηση και υποτιτλισμός Παιδαγωγική Ομάδα «Το Σκασιαρχείο – πειραματικοί ψηλαφισμοί για ένα σχολείο της κοινότητας»
Συζήτηση για την αντιφασιστική εκπαίδευση και το σχολείο που ονειρευόμαστε (60΄)
– Έλενα Μολασιώτη & Αθηνά Καρανάση (δασκάλες): «Tribute to Salvador Dali» (5′, 2014) – ένα μαθητικό φιλμ του 35ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών
ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΚΤΥΟ «ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ¨.
19.00 «Οδύσσεια» | Patari Project
20.00 «Ικέτιδες» του Αισχύλου
21.40 «Το Θείο Τραγί»
23.00 LIVE αγόριαstonilio
*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C | 12.00-15.00 Ξενάγηση στο Μουσείο πολιτικών εξόριστων Άη Στράτη

ΚΥΡΙΑΚΗ 29/3 *
12.00 Mr. & Mrs Bubble παιδική παράσταση
13.30 «Θεατροδρόμιο Κουατακέρου»  παιδική παράσταση | Ομάδα Άκρων15.00-17.00 Κοινή συνέλευση Αντιφασιστικού Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών & ελεύθερου αυτοδιαχεριζόμενου θεάτρου ΕΜΠΡΟΣ: «Πρώτος απολογισμός και η συνέχεια»17.30 «Επιμένω» πολιτική performance, εναέρια πανιά | Βάσια Τσώτσου18.15  «Βικτώρια City» | 12 Χορδές & Νατάσσα Νταϊλιάνη19.15  «Η Ιστορία του Ζωολογικού Κήπου» | Ομάδα ΘΕ.ΑΜ.Α. (Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία)
20.15 «Passport Project 2» | Zp 87
21.45  LIVE «Delos Project» | Φένια Παπαδόδημα,  φιλοξενούμενος ο Δημήτρης Αποστολάκης
23.00 LIVE Radio Sol & Muchatrela
*Παράλληλες δράσεις: 18.00-22.00 Δωρεάν τεστ H.I.V, ηπατίτιδας Β και C

Σάββατο, 7 Μαρτίου 2015

Κυριακή 8 Μαρτίου, 4:00 - 7:00 μ.μ. Εκδήλωση για την ημέρα των γυναικείων αγώνων, που συνδιοργανώνεται από το Μωβ, την Γυναικεία Ομάδα Αυτοάμυνας και την Ένωση Αφρικανών Γυναικών

Πρόγραμμα
  • Σύντομες τοποθετήσεις:
  • Το Μωβ, παρουσίαση των άμεσων αιτημάτων και επιδιώξεών μας
  • Ομιλία από την Ένωση Αφρικανών Γυναικών για τη νομιμοποίηση των μεταναστριών
  • Παρουσίαση από την Γυναικεία Ομάδα Αυτοάμυνας
  • Τοποθέτηση των Αγωνιζόμενων Καθαριστριών για τον αγώνα τους
  • Προβολή ταινίας «Στο Σπίτι» (103 λεπτά), ελληνογερμανική παραγωγή 2014 σε σκηνοθεσία Αθανάσιου Καρανικόλα ο οποίος την προσφέρει για την εκδήλωσή μας. Η ταινία πραγματεύεται τις σχέσεις μιας μετανάστριας οικιακής βοηθού με τους εργοδότες της, σε συνθήκες κρίσης.

Τετάρτη, 4 Μαρτίου 2015

Πέμπτη 5 Μαρτίου, 3:00 - 6:00 μ.μ. Συμμετοχή σε ημερίδα CENEDET/ Παρουσίαση μέσω Skype και συζήτηση για πρώην αεροδρόμια


Εκδήλωση στο Εμπρός με αφορμή συμμετοχή-παρουσίαση σχετικά με το πρώην αεροδρόμιο Mariscal-Sucre στο Κίτο, Εκουαδόρ στα πλαίσια συνεδρίου με τίτλο «Αστικοποίηση και άνιση γεωγραφική ανάπτυξη» (Urbanización y Desarrollo Geográfico Desiguál) που οργανώνει το CENEDET  (Centro Nacional de Estrategia para el Derecho al Territorio (CENEDET).
3:00 Προσέλευση. Σύντομη εισαγωγή στο πλαίσιο της εκδήλωσης.
3:30-4:30 Συμμετοχή με παρουσίαση από Νίκο Αναστασόπουλο, αρχιτέκτονα/ερευνητή, με θέμα "Urban futures and methodological approaches: The Mariscal-Sucrecase study". (Η παρουσίαση θα γίνει στα αγγλικά με σύνδεση μέσω skype).
Σημείωση: Το Mariscal-Sucre πρώην αεροδρόμιο του Κίτο, βρίσκεται στο κέντρο της πόλης, λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια ως πάρκο που ονομάζεται Parque Bicentenarrio. Ωστόσο η τύχη του παραμένει αβέβαιη καθότι υπάρχουν βλέψεις επενδύσεων και παλινδρομήσεις σχετικά με το μέλλον του. Μαζί με το Ελληνικό στην Αθήνα και το Τεμπελχοφ στο Βερολίνο, αποτελούν ενδιαφέρουσες παράλληλες περιπτώσεις πρώην αεροδρομίων που αναζητούν την ταυτότητά τους στον 21ο αιώνα.
5:00-6:00 Παρουσίαση του εργαστηρίου METropolitan commons workshop - Συζήτηση με συμμετοχή ομάδων και ατόμων που δραστηριοποιούνται στο Ελληνικό (μέσω σκάιπ ίσως και Τέμπελχοφ)- Ερωτήσεις
*****************************************************************************
An event at Embros Theater on the occasion of my presentation on ex-airport Mariscal Sucre in Quito, Ecuador, as part of the conference entitled "Urbanization and Unequal Geographical development" (Urbanización y Desarrollo Geográfico Desiguál) organized by CENEDET National Strategy Center for the Right to Territory (CENEDET).
3:00 A brief introduction of the framework and background of the participation in the event.
3:30-4:30 Participation from Embros (Nicholas Anastasopoulos, architect, researcher) of third panel topic "Urban futures and methodological approaches: The Mariscal-Sucre case study". (Presentation in English via Skype connection as part of the first panel).
Note: The Mariscal-Sucre ex-airport of Quito is currently located in the center of the city, and for the past two years it functions as a city park called Parque Bicentenario. Yet, its future remains uncertain as there are plans of development with Qatari investments on the table. Mariscal-Sucre together with Elliniko and Tempelhof form interesting parallel case studies of ex-airports searching for their identity in the 21st century.
5:00-6:00 Presentation of the METropolitan commons workshop- discussion with groups active around the Elliniko (and possibly Tempelhof) case study -questions

Κάθε Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή, 5:00 - 7:30 µ.µ. Μαθήματα Ξυλογλυπτικής Στο Θέατρο Εµπρός


Φέρτε µαζί σας ένα οποιοδήποτε κοµµάτι ξύλου κι ένα γουδοχέρι και φτιάξτε το δικό σας ξυλόγλυπτο από το πρώτο κιόλας µάθηµα.

Δευτέρα, 2 Μαρτίου 2015

Σάββατο 14 Μαρτίου, 9:00 μ.μ. Το TROUPE EMMA YA στο Θέατρο ΕΜΠΡΟΣ


Το TROUPE EMMA YΑ παρουσιάζει την παράσταση "Foli ni Don, vol.II", με μουσική, χορό και τραγούδι από τη Δυτική Αφρική, το Σάββατο 14 Μαρτίου και ώρα 21:00 στο Ελεύθερο Αυτοδιαχειριζόμενο Θέατρο ΕΜΠΡΟΣ (Ρήγα Παλαμήδου 2, Ψυρρή).
Είσοδος με ελεύθερη συνεισφορά
σημ. Foli ni Don στη διάλεκτο Bambara του Μάλι σημαίνει Μουσική και Χορός.

Λίγα λόγια για το TROUPE EMMA YA:
Σχηματίστηκε το Σεπτέμβριο του 2013, από ανθρώπους με διαφορετικές αφετηρίες και υπόβαθρα, με σημείο αναφοράς την αγάπη τους για τον πολιτισμό της Δυτικής Αφρικής. Μέσα από το χορό, το τραγούδι, τη μουσική δημιουργεί ένα μωσαϊκό ιδεών παντρεύοντας το παραδοσιακό με το σύγχρονο στοιχείο.
Στόχος της ομάδας να μοιραστεί τα δυνατά συναισθήματα που αφυπνίζονται μέσω της επαφής με την αφρικάνικη κουλτούρα.
Αποτελείται από τους:
Αραχωβίτη Ευαγγελία// Ασημακοπούλου Ιωάννα // Bigotte Camille // Conteh Dauda // Δημάκη Μαριάντζελα // Καρατζή Κατερίνα// Μπιρσιμιτζόγλου Μαριλένα // Πηλαλητού Χρυσάνθη
Περισσότερες πληροφορίες:
τηλ.: 6972 26 45 17 / 6936 48 50 51
website : www.troupeemmaya.com
Facebook : Troupe Emma Ya
Twitter: https://twitter.com/Troupe_Emma_Ya
email: troupeemmaya (at) gmail.com

Παρασκευή 13 Μαρτίου 6:30 μ.μ - 8:00 μ.μ Εργαστήριο Αφρικάνικου Χορού στο Θέατρο ΕΜΠΡΟΣ

Εισηγήτρια:
Κατερίνα Καρατζή
Στα κρουστά:
Dauda Cοnteh- Μαριάντζελα Δημάκη
Το μάθημα χωρίζεται σε τέσσερα βασικά μέρη:
1) Ζέσταμα το οποίο έχει σκοπό, εκτός από την προθέρμανση των μυών, την απελευθέρωση του αυχένα, του στέρνου, της λεκάνης, των χεριών κατανοώντας τον τρόπο που κάθε μέρος του σώματος κινείται ξεχωριστά από το υπόλοιπο.
2) Εξοικείωση με τον αφρικάνικο χορό μέσα από απλά και βασικά βήματα.
3) Παράδοση χορογραφίας (σειρά από βήματα) και τραγουδιού εμπνευσμένα από την παράδοση της δυτικής Αφρικής.
4) Ασκήσεις stretching και χαλάρωσης εστιάζοντας στην αναπνοή.
Λειτουργεί θεραπευτικά μέσα από τη συνειδητότητα και την ελευθερία του σώματος συνδέοντας το κάθε άτομο με την δικιά του εσωτερική ρυθμική δύναμη, 
Βιογραφικό
Η Κατερίνα Καρατζή άρχισε να παρακολουθεί μαθήματα αφρικάνικου χορού με τη Δάφνη Ασημακοπούλου (2006) ενώ ταυτόχρονα σπούδασε αφρικάνικα κρουστά στα «Κρουστά της Τάκη» με τον Λευτέρη Γρηγορίου, τον Ορέστη Πώποτα και τον Νίκο Πολυχρονίδη. Έχει συμμετάσχει σε σεμινάρια αφρικάνικου χορού με τους Norma Claire, Aicha Diallo, Moise Kourouna, Mamadama Camara, Fanta Dembele, Issa Sissoko, Tiéblé Vieux Diarra και σε σεμινάρια αφρικάνικων κρουστών με τους Famoudou Konate, Babara Bangoura, Harouna Dembele, Davide Torti, Mare Sanogo, Μoussa Oulare και Taga Sidibe.Τον Δεκέμβριο του 2010 ταξίδεψε στο Μάλι και τη Γουινέα μελετώντας τη μουσική και χορευτική παράδοση της δυτικής Αφρικής. Ως performer έχει δώσει παραστάσεις με την ομάδα χορού «Anasa», την ομάδα κρουστών «Τα Κρουστά της Τάκη», με την ομάδα «African Percussion» και με την ομάδα «Ubuntu Group» ( Ο Χορός Στο Σταυροδρόμι των Πολιτισμών, Θέατρο Δόρα Στράτου 2013). Είναι χορεύτρια-χορογράφος της ομάδας Troupe Emma Ya και από τους βασικούς ιδρυτές του συλλόγου Watoto Africa.
Είσοδος με ελεύθερη συνεισφορά
Πληροφορίες: ka.karatzi (at) yahoo.gr